پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩ - 
1 2
 
صفحه اصلي > هفته مسمومیت > فرآورده‌هاي غيرمجاز لاغري و چاقي 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 454
 بازدید امروز : 193
 کل بازدید : 1098451
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.06

 

 

 

 

 

فرآورده‌هاي غيرمجاز لاغري و چاقي:

امروزه با تبليغ گسترده فرآورده‌هاي كاهش وزن و يا چاق كننده در اينترنت و ساير رسانه‌ها روبرو هستيم. برخي از اين فرآورده‌ها با ادعاي كاملاً گياهي بودن، نداشتن هيچ گونه عارضه جانبي و اثر چشمگير و سريع در كاهش وزن و يا چاقي در زماني كوتاه، تبليغ و عرضه مي‌شوند.

برخي از اين فرآورده‌ها علي رغم ادعاي طبيعي بودن و يا فقط حاوي اجزاي گياهي بودن حاوي مواد شيميايي مضر و يا داروهايي با مقادير بسيار بيشتر از حداكثر دوز پيشنهادي آنها هستند. علاوه بر اين در برچسب فرآورده و يا تبليغات آن، به وجود اين تركيبات در فرآورده، اشاره نمي‌شود. اين فرآورده‌ها خطر بزرگي براي سلامتي شما بوده و به صورت غيرقانوني و قاچاق و غالباً در بسته بندي‌هاي فريبنده به فروش مي‌رسند.

توصيه مهم:

بنابراين توصيه اكيد ميشود از مصرف فرآورده‌هاي فاقد مجوز وزارت بهداشت اجتناب نماييد و به ياد داشته باشيد صرف ادعاي وجود تركيبات گياهي يا طبيعي در يك فرآورده دليل بي‌خطر بودن آن نيست و حتي تركيبات گياهي نيز ممكن است داراي عوارضي باشند و يا در افراد خاص مصرف آنها با احتياط يا ممنوع باشد.

داروهاي هورموني در بدن‌سازي:

استفاده خودسرانه از داروهاي هورموني و آنابوليك كه ممكن است جوانان براي افزايش حجم عضلات و پرورش اندام به پيشنهاد افراد غيرمتخصص و ناآگاه به عوارض اين داروها مصرف كنند، خطر ابتلا به انواع اختلالات رواني و جسمي را به دنبال دارد. برخي از اين عوارض عبارتند از: رفتار پرخاشگرانه، سردرد، اختلالات دستگاه تناسلي، اختلالات قلبي عروقي، بزرگ شدن قلب، افزايش فشارخون، سكته قلبي، اختلالات انعقادي خون، اختلالات كبدي و كليوي، سرطان كبد، سرطان پروستات و ... .

در افرادي كه از داروهاي هورموني براي بدن‌سازي سوء‌استفاده مي‌كنند، مواردي از مرگ ناگهاني به دليل اختلالات قلبي مشاهده شده است.

مكمل‌هاي غذايي و رژيمي:

تنها محل مجاز فروش مكمل‌هاي غذايي و رژيمي و ... داروخانه است

 نبايد اين فرآورده‌ها را از اماكني مانند باشگاه‌هاي ورزشي، عطاري‌ها و.... تهيه نمود. همچنين صرف داشتن بروشور يا برچسب به زبان فارسي دليلي بر مجاز بودن فرآورده نيست و حتماً بايد به وجود مواردي مانند شماره مجوز وزرات بهداشت و ذكر نام شركت سازنده و شركت وارد كننده فرآورده، شماره سري ساخت، تاريخ توليد و انقضاء روي برچسب فارسي فرآورده توجه كرد. ضمناً در مورد فرآورد‌هاي وارداتي خارجي وجود برچسب اصالت و كد اصالت روي بسته بتدي آنها ضروري است و بايد از راه‌هاي ذكر شده روي برچسب اصالت از مجاز بودن فرآورده اطمينان حاصل كرد.

در مورد مصرف مكمل‌هاي غذايي و رژيمي (كاهنده يا افزاينده وزن) يا مكمل‌ها به منظور  بدن‌سازيو ...حتماً با پزشك مشورت نماييد.

منابع:

  • اطلاعيه‌هاي مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها 101 و 106
  • http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm116998.htm

 

 

تهيه و تنظيم: گروه تحقيق و توسعه معاونت غذا و دارو و آزمايشگاه كنترل مواد غذايي  و آرايشي بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي


 

 

دسترسی ها

 
 
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خيابان وليعصر- روبرو پارك ساعي-خيابان آبشار-پلاك47-معاونت غذا و دارو
کدپستی : 1434743397
تلفن : 84248 - 021
پست الکترونیک : fdo@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.