پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩ - 
1 2
 
صفحه اصلي > مرکز اطلاع رسانی و رسیدگی به شکایات(Information and complaint) > تکنولوژی موادغذایی > نان تست 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2677
 بازدید امروز : 262
 کل بازدید : 1098520
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.07
 
 

 

فن آوری تولیدنان سوخاري

 

نان سوخاری                                                                                                                                               دريافت فايل PDF
نان سوخاری یکی از فرآورده های حاصل از آرد گندم است که به دلیل پایین بودن رطوبت، قابلیت نگهداری زیادی دارد. نان سوخاری، نان‌های برشته ای هستند که در آن‌ها نشاسته شروع به تجزیه کرده و قابلیت هضم بیشتری دارند. یک عدد نان سوخاری متوسط 35 کالری، نان سیاه با سبوس 100گرم 218 کالری و یک کف دست نان معمولی 75کالری، انرژی دارد.
مواد اولیه اصلی آن آرد گندم، روغن، شکر و خمیر مایه است. البته علاوه بر مواد اصلی از مواد زیر نیز در فرمول نان سوخاری استفاده می‌شود. گلوتن، شیرخشک، تخم مرغ، مالت، عصاره مالت، شربت اینورت، نمک طعام، لسیتین، آرد سویا و افزودنی‌های مجاز خوراکی. آرد گندم مورد نظر برای تولید نان سوخاری باید دارای گلوتن با کمیت و کیفیت بالا باشد تا بتواند ضمن تحمل تخمیر و مقاومت در برابر آنزیم‌های حاصل از مخمرها طی مرحله تخمیر، گازهای ایجاد شده را به خوبی حفظ نماید و شبکه گلوتن آن به صورت اسفنجی درآید.
موادی که در تهیه نان سوخاری استفاده می‌شود:
گلوتن:
گلوتن در خمیر سوخاری سه نقش اساسی را ایفا می‌کند: به خمیر حالت الاستیک و ارتجاعی می‌دهد، باعث نگهداری گازهای حاصل از تخمیر و حالت اسفنجی در فرآورده می‌شود و در نهایت باعث بهبود حجم، بافت، سهولت مصرف و افزایش اثر آنزیم‌های گوارشی می‌شود.
 شربت اینورت: این ماده موجب بهبود رنگ در پوسته سوخاری و نرمی بافت آن می‌شود.

 عصاره مالت: این ماده در بهبود رنگ، طعم و مزه محصول موثر است.

 مخمر نانوایی: در تولید سوخاری به دلیل بهبود حجم و حالت اسفنجی و تردی بافت از یک مرحله تخمیر استفاده می‌شود که هم زمان این عمل در بهبود طعم هم تاثیر دارد.

 نمک طعام: این ماده در خمیر سوخاری از یک طرف به بهبود کیفیت شبکه گلوتن کمک می‌کند و حالت ارتجاعی آن را بهبود می‌بخشد، از طرف  دیگر به عنوان تنظیم کننده و تعدیل کننده رشد مخمر و میکروارگانیسم های ناخواسته عمل می‌کند.

 شیر خشک: اثرات مطلوبی بر روی بهبود بافت خمیر و در نتیجه حالت اسفنجی آن دارد، همچنین موجب بهبود رنگ و طعم می‌شود و ارزش غذایی فرآورده نهایی را افزایش می‌دهد.

 روغن:از این ماده بیشتر برای تردی بافت و افزایش حجم سوخاری استفاده می‌شود. برای تولید سوخاری فرمول ثابت و یکنواختی وجود ندارد و با انتخاب مواد اولیه مناسب می‌توان فرآورده با کیفیت بالا بدست آورد.
 فرآیند تولید نان سوخاری
  مخلوط کردن و تهیه خمیر
 برای تهیه خمیر ابتدا باید مخمر را فعال نمود، برای این منظور مخمر را با مقداری شکر و آب با دمای حدود 38 درجه سانتی گراد مخلوط می‌کنند، زمانی که سطح مخلوط بالا آید و کف فراوان ایجاد شود، مخمر فعال شده و آماده استفاده است. پس از این مرحله برای مخلوط کردن اجزای خمیر از روش دو مرحله ای استفاده می‌شود، یعنی در مرحله اول نیمی از آرد را با مخمر فعال شده و آب، گلوتن، شیرخشک، روغن،  لسیتین مخلوط می‌کنند تا خمیر با ویسکوزیته کمتر از حالت عادی به دست آید.

پس از تهیه خمیر مرحله اول، سطح آن را می‌پوشانند تا از تبخیر رطوبت از سطح خمیر جلوگیری شود، بعد خمیر را در دمای مناسب قرار می‌دهند تا تخمیر به خوبی انجام شود و به مرحله افت یا کاهش ناگهانی مالت و غیره را به خمیر مرحله اول اضافه می‌کنند. استفاده از این روش موجب بهبود کیفیت حجم و حالت اسفنجی فرآورده می‌شود و هم زمان مقدار مخمر مصرفی کاهش می‌یابد.

  شکل دادن به خمیر
برای شکل دادن به خمیر ابتدا توده خمیر وارد دستگاه تقسیم کننده می‌شود و به صورت حجمی به قطعات مساوی با وزن کم و بیش ثابت و حدود یک کیلوگرمی تقسیم می‌شود. بعد قطعات خمیر روی نقاله قرار گرفته و به قسمت گردکن منتقل می‌شود. کار این دستگاه، یکنواخت کردن سطح و حجم گلوله های خمیر است. بعد از این مرحله خمیر وارد قسمت تخمیر می‌شود. پس از طی این مرحله گلوله های خمیر از زیر غلطک های مخصوص عبور می‌کنند و تحت فشار قرار می‌گیرند تا گازهای شبکه گلوتن یکنواخت‌تر شده و مقدار اضافی آن خارج شود و در زمان‌های بعدی، تخمیر یکنواخت‌تری روی آن انجام گردد. گلوله های خمیر با عبور از زیر غلطک ها اول پهن می‌شود و بعد به شکل استوانه در می‌آید و سپس روی سینی مخصوص که از پیش چرب شده قرار می‌گیرد.
سینی‌ها توسط نقاله وارد تونل هوای گرم می‌شوند تا خمیر کامل شود. به این ترتیب در اثر رشد مخمرها و سنتز گازکربنیک حجم خمیر افزایش یافته و حالت اسفنجی لازم را پیدا می‌کند. خمیر سوخاری پس از سپری شدن مرحله تخمیر نهایی وارد تونل پخت می‌شود. پس از اتمام مرحله  پخت، به اتاق مخصوص منتقل می‌گردد که طی این زمان نان سوخاری کم کم سرد شده و مقداری از رطوبت آن تبخیر شود.
 سوخاری پخته شده در مرحله بعد وارد دستگاه برش می‌شود و برش‌های لازم روی آن انجام می‌گیرد. برشته کردن سوخاری نیز طی دو مرحله در فرم‌هایی شبیه فر پخت انجام می‌گیرد.
پس از آن سوخاری سرد شده وارد دستگاه بسته بندی شده و در بسته های مناسب بسته بندی می‌شود.
 بسته بندی نان سوخاری

برای بسته بندی نان سوخاری می‌توان از جعبه های مقوایی، فلزی، لفاف‌های آلومینیومی، سلوفان، پلی اتیلن، پلی پروپیلن و سایر مواد مجاز برای بسته بندی مواد غذایی و همچنین کاغذهای پوشش دار مخصوص استفاده کرد. جعبه باید دارای لایه داخلی باشد که مانع جذب روغن شود.
بسته بندی نان سوخاری باید به نحوی باشد که از شکستگی یا آسیب‌های فیزیکی به آن جلوگیری کرده و نان سوخاری را از نظر عواملی مانند جذب و دفع رطوبت و دفع چربی، تندی طعم، جذب بو و تاثیر نور حفظ نماید.
موارد زیر باید به طور واضح و روشن روی بسته های نان سوخاری نوشته شود:
نام و نوع محصول، نام و نشانی تولید کننده، شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، وزن خالص، نام و مواد مصرفی، شماره سری ساخت، تاریخ تولید و انقضای زمان مصرف، شرایط نگهداری. ویژگی‌های نان سوخاری
نان سوخاری باید عاری از بو و طعم غیر عادی باشد.
رنگ آن زرد مایل به قهوه ای روشن و عاری از سوختگی باشد.
دارای بافت متخلخل و ترد و از هر نوع مواد خارجی نیز عاری باشد.
هنگام خرید نان سوخاری به نکات زیر توجه کنید:
موارد زیر باید به طور واضح و روشن روی بسته های نان سوخاری نوشته شده باشد:
نام و نوع محصول، نام و نشانی تولید کننده، شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، وزن خالص، نام و مواد مصرفی، شماره سری ساخت، تاریخ تولید و انقضای زمان مصرف، شرایط نگهداری... دريافت ادامه متن

 

امتیازدهی
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خيابان وليعصر- روبرو پارك ساعي-خيابان آبشار-پلاك47-معاونت غذا و دارو
کدپستی : 1434743397
تلفن : 84248 - 021
پست الکترونیک : fdo@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.