پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩ - 
1 2
 
صفحه اصلي > مرکز اطلاع رسانی و رسیدگی به شکایات(Information and complaint) > تغذیه(Nutritional Information) > شیرین بیان 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3102
 بازدید امروز : 209
 کل بازدید : 1098467
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.21
 

 

شیرین بیان

                                                                                                                                                                                     دریافت فایل PDF

شیرین بیان بسیار آسان رشد می‌کند به طوری که می‌تواند یک علف هرز باشد. بذرها باید شکافته یا در طول شب خیسانده و در فصل بهار کشت شوند. گیاهان دائمی را می توان در بهار یا پاییز تقسیم کرد ولی قطع کردن استولون باید در بهار صورت گیرد. به نظر می رسد شیرین بیان درآفتاب كامل، در خاکهای شنی عمیق، رطوبت 9 درصد که از آب اشباع باشد و پی اچ متوسط 1/7 بهتر رشد می‌کنند.

اغلب برای اینکه ریشه تقویت شود ،گلها معمولا چیده می شوند تا ریشه ها بهتر رشد کنند. ظاهرا گلیسریزین در هنگام گلدهی حداکثر است و هر چه ریشه ضخیمتر باشد، مقدار این ترکیب نیز بیشتر است.

برداشت گیاه کار پر زحمتی است زیرا ریشه ها عمیق و تقریبا به طول 8 متر است.  بعد از برداشت ریشه ها شسته و خشک می شوند. گاهی وزن ریشه ها به 2 تا 4 هزار کیلو گرم در هکتار می‌رسد. معمولا این گیاه در بهار از قسمتهای تاج به فاصله حدود 18 سانتی متر به صورت ردیفی کاشته می شود. گیاهان باید وجین گردند یا با محصولات گیرنده نظیر کلم، هویج یا سیب زمینی کشت شوند. تولید ریشه های بازار پسند حدود 3 الی 4 سال طول می کشد.

کاربردهای دارویی شیرین بیان

این گیاه به عنوان یک داروی گیاهی مکمل، موثر بر علیه عفونتها و سموم، نرم کننده، از بین برنده ناخالصیها، مرهم،ضد بو،خلط آور، عرق آور، تب بر،محرک تولید استروژن، ملین،مدر، و مناسب برای ناراحتی قفسه سینه در نظر گرفته می شود. شیرین بیان علاوه بر اینکه مدتهای مدیدی است برای سوئ هاضمه و التهاب معده مصرف می شود، دو عصاره از آن بدست می آید که زخمها را التیام یا بهبود می بخشد. هنگام مصرف دارو برای درمان دیسک کمر (به ویژه دارو های ضد التهابی غیراستروییدی که باعث ایجاد زخم معده می شود) می توان برای جلوگیری از مشکلات گوارشی، از شیرین بیان نیز استفاده کرد. لعاب شیرین بیان یک مرهم طبیعی برای معده، گلو و سایر غشاهای مخاطی است.

مواد شیرین باعث تولید اندور فین می شوند. این موضوع ممکن است دلیل وجود تعداد زیادی شربتهای شیرین سرفه باشد. درمان با شیرین بیان نیز کمک می کند . می توان ریشه های ساییده شده آن را در آب جوشانده و برای بهبود سرفه یا گلو درد استفاده کرد. خوردن روزانه 280 میلی‌گرم شیرین بیان به ازای هر کیلوگرم وزن در روز به مدت 4 هفته، از مشکلات قلبی و گوارشی و افزایش فشار خون جلوگیری می کند. در هندوستان این گیاه با فوفل خورده می شود.  چینی ها ریشه ساییده شده را ترجیحا به عنوان مسواک بکار می برند،زیرا جرم ها را بهتر از اغلب مسواک ها پاک می کند و به لثه نیز صدمه نمی زند. چهار ترکیب ایزو فلاوان و دو ترکیب چالکون که اثر ضداکسیدانی قوی آن ها بر علیه اکسیداسیون LDL نیز به اثبات رسیده،احتمالا از بروز ضایعات تصلب شرایین ممانعت می کنند (گلابرادین و ایزو فلا وان هر دو فراوان و فعال هستند).

ایزو فلا ونو ییدها بر علیه باکتریها،مخمر کاندیدا،مایکو باکتریوم،و استافیلو کو کوس دارند . همچنین بر علیه برخی ویروسها نیز اثر ضد ویرو سی دارند ،اما بر علیه ویروس عامل فلج اطفال فعالیتی ندارند. گلیسیریزین و گلیسیرتینیک اسید در آزمایشگاه ویروس های عامل آبله مر غان،ایدز،تبخال و تیپهای جدید آن و....را مهار می کند. گلیسیریزین میزان ابتلا و مرگ موشهای الوده به دزهای کشنده ویروس آنفولانزا را کاهش می دهد. تجویز طولانی مدت شیرین بیان برای بیماران هپاتیت نوع Cاز بروز سرطان کبد ممانعت کرد.

شیرین بیان به عنوان یکی از گیاهان دارویی است که مطالعات کاملی در مورد اثر آن بر تنظیم سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به ایدز صورت گرفته است. به نظر می رسد گلیسیریزین جزئ فعال اصلی است که هم به عنوان تنظیم کننده سیستم ایمنی و هم به عنوان یک ضد ویروس عمل می‌کند، بنا بر این یک ترکیب ایده ال برای مبتلایان به بیماری ایدز می باشد.علاوه بر گلیسیریزین، ترکیبات مفید دیگری نیز در شیرین بیان وجود دارد. از این رو عصاره کامل آن باید به طور همزمان با گلیسیریزین مطالعه و مقایسه گردد تا کارایی و ایمنی آن تعیین شود...ادامه متن

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خيابان وليعصر- روبرو پارك ساعي-خيابان آبشار-پلاك47-معاونت غذا و دارو
کدپستی : 1434743397
تلفن : 84248 - 021
پست الکترونیک : fdo@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.